خدمات نرم افزاری سرویس گرا

خدمات نرم افزاری سرویس گرا

۲۷ شهریور ۱۳۹۷
نگارنده: دکتر مهدی روحانی نژاد Cloud Service, Saas, خدمات ابری, خدمات سرویس گرا, آبونمان نرم افزار, سرویس ابری مهدی روحانی نژاد مهدی روحانی نژاد تولیدکنندگان,بازرگانان

خدمات سرویس گرا در صنعت آی تی تحولی بزرگ در جنبه های مختلف نرم افزاری، سخت افزاری و شبکه ایجاد نموده است. در حوزه صنعت نرم افزار، روند رو به رشد مراکز داده ای و بستر فراگیر اینترنت امکان ارائه انواع سرویسهای آبونمان نرم افزار را فراهم آورده است. بر اساس گزارشهای معتبر (گزارش گارتنر از سرمایه گذاری در حوزه خدمات سرویس گرا تا 2020) آینده صنعت نرم افزار در دنیا نیز به سمت ارائه انواع خدمات نرم افزاری بر بستر وب خواهد بود و تا کنون نیز استقبال تامین کنندگان و کاربران از سرویس‌های ابری نرم افزاری بسیار بیش از برآوردهای اولیه شرکتهایی مانند گوگل و سپ بوده است. در نوشتار زیر ابتدا به تعاریف موجود در این حوزه اشاره می‌کنیم و سپس به مزایای این روش از ارائه خدمات نرم افزاری در مقایسه با خرید لایسنس می پردازیم.

 1. خدمات ابری (Cloud Service):

  ارائه نرم‌افزارها به مدد گسترش بسترهای اینترنتی در سطح دنیا و اشتراک منابع سرورهای سخت‌افزار در سطح دنیا فارغ از مکان جغرافیایی در بستر اینترنت فراهم آمده است. سرعت تحولات و ارائه نرم افزارها بر روی زیرساختهای ابری بسیار بیش از حد انتظار در صنعت نرم‌افزار در سطح دنیا محقق گردیده است (80 درصد بیش از پیش بینی شرکتهایی مانند گوگل در دو سال اخیر). نرم‌افزارهایی قابلیت خدمات دهی موفق در بستر اشتراکی ابر (اینترنت) را دارند که معماری آنها مبتنی بر پلتفرم‌های تحت وب باشد.

 2. خدمات نرم افزاری سرویس گرا (Software As A Service):

  ارائه خدمات سرویس گرا در صنعت نرم‌افزار با هدف فراهم آوردن امکان بهره مندی از خدمات نرم‌افزاری بصورت آبونمان و بصورت متمرکز بر روی سرورهای تامین‌کننده نرم‌افزار و به منظور کاستن از هزینه های استقرار نرم‌افزارهای کاربردی ارائه گردیده است.

 3. آبونمان نرم افزار (Software Subscription):

  در روش ارائه خدمات SAAS بجای پرداخت هزینه های خرید لایسنس نرم افزار، کاربران با پرداخت آبونمان سالانه یا ماهیانه (Subscription) از بسته های از پیش تعریف شده نرم افزاری در ازای تعداد کاربر مشخص و تعداد زیرسیستمهای نرم افزاری و خدمات مورد نیاز بهره مند می گردند.

خدمات نرم‌افزاری سرویس‌گرا: انتخابی برای شرایط سخت

پس از بررسی اجمالی مفاهیم فوق و با توجه به مقدمه نوشتار بهتر می‌توان درک کرد که استفاده از خدمات سرویس‌گرا انتخابی بهینه برای مدیران سازمانی به ویژه مدیران کسب و کارهای کوچک و متوسط به شمار می‌رود. اما برای تشریح بیشتر مزیت‌های نسبی این راهکار نسبت به خرید لایسنس دائمی نرم‌افزارها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. حذف هزینه های خرید لایسنس نرم افزارهای کاربردی.
 2. حذف هزینه های خرید و نگهداری بستر سخت افزاری و سرور.
 3. حذف هزینه ها و دغدغه های امنیتی سازمانها با برخورداری از سرویس دهنده های امن و خدمات حرفه ای امنیت اطلاعات.
 4. کاهش قابل توجه در هزینه های نگهداری و پشتیبانی سیستم های نرم افزاری مورد نیاز.
 5. کاهش ریسک های مرتبط با خرید نرم افزارهای کاربردی نظیر کیفیت، انطباق با نیازهای سازمان و غیره در خدمات مبتنی بر آبونمان.
 6. فراهم آوردن امکان بهره برداری از نرم افزارهای کاربردی حرفه ای که سازمان به دلایل اقتصادی و یا ریسک انتخاب تامین کننده، خرید لایسنس آنرا به عهده نمی گیرد.
 7. قابلیت توسعه اتوماسیون فرایندهای سازمان در حوزه های مختلف عملیاتی با انعطالف بالاتر و بدون صرف هزینه های خرید نرم افزار.
 8. قابلیت استفاده آنلاین از نرم افزارهای کاربردی بدون محدودیتهای مکانی و زمانی (در هر جای دنیا و در هر ساعت از شبانه روز).
 9. توانایی استقرار سازمان عملیاتی توزیع شده و دسترسی آنلاین به اطلاعات بدون صرف هزینه مجدد.

در نهایت با توجه به آنچه اشاره رفت، می‌توان نتیجه گرفت کاهش هزینه‌های اتوماسیون فرایندهای عملیاتی سازمان در کنار بهره گرفتن از خدمات حرفه ای و با کیفیت تر نرم افزاری در قالب خدمات نرم افزاری سرویس‌گرا راهکاری بهینه و به‌صرفه اقتصادی برای سازمان‌ها به شمار می‌آید. راهکار خدمات ابری رایا به همین منظور و در روزهای سخت کسب و کار برای واحدهای صنعتی، بازرگانی و خدماتی می تواند گزینه ای مطلوب برای بهره مندی از نرم افزارهای یکپارچه سازمانی با کمترین هزینه های عملیاتی ممکن باشد.